Gościnnie w podcaście Zdrowy Rozsądek o klimacie

Po ostatnim odcinku mojego podcastu poświęconym globalnemu ociepleniu, wdałem się w wymianę komentarzy na facebooku. Okazało się, że moim adwersarzem jest również podcaster – Piotr Borowski. Piotr prowadzi podcast Zdrowy Rozsądek, poświęcony sofizmatom i błędom logicznym w dyskusji. Jest także sceptykiem klimatycznym. I zaprosił mnie do rozmowy.

Moja główna obawa sprowadzała się do tego, że tak naprawdę nie posiadam żadnych kompetencji odnośnie klimatologii. Poruszyłem u siebie temat z uwagi na aspekt preppingowy, zaś sam zdaję się na naukowców (np. z Polskiej Akademii Nauk, która przedstawiła swoje oficjalne stanowisko na temat globalnego ocieplenia).

Z kolei Piotr podkreślił, że jest sceptykiem, a zatem nie wyklucza globalnego ocieplenia, ani jego związku z człowiekiem, a jedynie zachowuje ostrożność z uwagi na brak dowodów.

Choć więc rozmowa dotyczyła wielu rzeczy wokół klimatu np. sofizmatów w komunikacji obu stron czy związków między podejściem do klimatu a polityką, i choć żaden z nas nie przekonał drugiego do swojego stanowiska, to jednak dla mnie osobiście bardzo satysfakcjonujące jest to, że po przeniesieniu dyskusji z facebooka do podcastu, okazało się, że tak naprawdę to nie jest wojna na śmierć i życie, ani też że nasze poglądy nie odbiegają od siebie skrajnie daleko. Znaleźliśmy porozumienie w stanowisku, że kluczową rolę w ograniczaniu emisji CO2 ma atom.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *