Holistyczne podejście do preppingu

Obecny kryzys wokół pandemii koronawirusa oraz gospodarczego lockdownu obnaża potrzebę wyjścia idei preppingu z kręgu myślenia o bug-out-bagach i zestawach EDC. Pokazuje, że do tematu przygotowań musimy podchodzić całościowo.

Holistyczne podejście do preppingu
Photo by Zoltan Tasi on Unsplash

Serio… Obecny kryzys, to najpoważniejsze wydarzenie typu SHTF, jakiego doświadczyliśmy w ciągu… Cholera, sam nie wiem, od kiedy. Tymczasem sytuację najlepiej ilustrują memy z cyklu „expectations/reality”:

Najpoważniejszy od lat SHTF usadził nas do biurek w homeoffice, gdzie całymi dniami w pidżamach sączyliśmy kawę, a najpoważniejsze deficyty pojawiły się na papierze toaletowym.

Mówię to oczywiście z przymrużeniem oka. Dla wielu osób cała ta sytuacja skończyła się tragicznie. Wielu uświadczyło BARDZO NEGATYWNYCH skutków nie tyle samego koronawirusa, co lodckdownu i impaktu, jaki wywarł on na gospodarkę – mówię przede wszystkim o tych, którzy stracili prace, pieniądze, musieli pozamykać firmy etc.

Holistyczne podejście do preppingu
Photo by Apollo Reyes on Unsplash

Czego się nauczyliśmy?

Nie chcę teraz kreować się na najmądrzejszego w całej wsi, ale od samego początku mówiłem, że bardziej obawiam się efektów paniki oraz wpływu na gospodarkę. Na bazie obserwacji z Chin nie spodziewałem się, aby koronawirus okazał się bardzo niebezpieczny. Być może nawet cała ta sytuacja przerosła moje oczekiwania, jeżeli chodzi o liczbę zakażonych i zmarłych.

Za to liczyłem, że wyciągniemy z tego naukę i nie będziemy już mówić „mądry Polak po szkodzie”. Miałem wtedy na myśli np. robienie zapasów żywności, co okazało się błędną intuicją: sklepy działały. Praktycznie przez cały czas lockdownu można było bez problemu pójść i zrobić zakupy. Jedynie na początku, z powodu paniki zniknęły z półek pewne produkty.

Mi lockdown otworzył oczy w zakresie tego, że w obliczu PRAWDZIWEGO kryzysu, zupełnie niepotrzebne okazało się 99 proc. wiedzy i przygotowań, które poczyniłem. Czy to znaczy, że były zbędne? Nie. Równie dobrze mogło dojść do innej sytuacji i wówczas potrzebowałbym np. bukłaka na wodę.

Chodzi mi tylko o to, że być może nasze przygotowania nie powinny skupiać się aż tak bardzo na sprzęcie oraz scenariuszach rodem wziętych bezpośrednio z Mad Maxa.

Holistyczne podejście do preppingu
Photo by ActionVance on Unsplash

A nie mówiłem?

Tutaj znów mogę powiedzieć, że miałem rację, ale nie chodzi przecież o to, żeby pokazywać teraz, kto jest najmądrzejszy 🙂

W moim podcaście od początku starałem się nie skupiać na zagadnieniach w rodzaju „który nóż jest najlepszy”, albo „co mam w plecaku”. To robią inni. Ja chciałem robić medium, które pomimo niszowego charakteru, docierać będzie do szerszego odbiorcy. Po co? Aby wyjść poza zaufany krąg, ale także po to, by PROPAGOWAĆ ideę preppingu wśród ludzi, którzy do tej pory potrzeby przygotowań nie odczuwali. Bo jestem przekonany, że im więcej nas będzie, tym lepiej.

I obecny kryzys utwierdza mnie w przekonaniu, że mam rację. To jest świetna okazja do tego, by pokazywać innym, czym jest prepping, ale także do tego, by pokazywać dotychczasowym preppersom, że nie chodzi tylko o nóż, latarkę i zapas konserw. Prepping to także kwestie zdrowia i kondycji fizycznej, finansów czy umiejętności poruszania się w świecie informacji.

Prepping wymaga od nas myślenia całościowego. Pomyśl o tym w ten sposób: mam trzydzieści parę lat. Pociągnę jeszcze z dwadzieścia, może trzydzieści. Chociaż różnie to w życiu bywa. Oczywiście ważne jest dla mnie, by uniknąć wypadku samochodowego czy innych nieszczęść. Ale jeszcze ważniejsza jest dla mnie przyszłość moich dzieci. A w tym mogę im pomóc przede wszystkim poprzez edukację – zarówno sfromalizowaną, jak i nieformalną – przekazywanie wiedzy o życiu, o tym, jak sobie radzić, jak ogarniać sprawy, jak dbać o siebie, jak dbać o finanse, jak postępować…

To wykracza znacznie szerzej poza kupienie 10 zgrzewek papieru toaletowego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bądź na bieżąco:

Słuchaj najnowszego odcinka:

This War of Mine okiem preppersa
This War of Mine okiem preppersa
Trenuj dyskomfort
4 filmy o woli przetrwania
Kryzys 2008
Powstanie warszawskie. Gość: Piotr Borowski (Historia wg. dzieci)