#28 Kryzys 2008

Kryzys 2008 roku zaczął się od Amerykanów, ale szybko rozlał się na cały świat, szczęśliwie omijając Polskę. To z jednej strony dobrze, bo nie mamy dziś aż takich problemów w zadłużeniem jak Grecja czy Włochy, ale z drugiej strony uwierzyliśmy, że jesteśmy kryzysoodporni…

Słuchaj także na:

Przydatne zasoby

Posłuchaj także poprzedniego odcinka Preppers Podcast

Cóż kojarzy się bardziej z Amerykańskim Snem, niż własny domek? Parterowy domek, otoczony zielonym trawnikiem, z garażem i podjazdem i białym płotkiem. Ot, taki chociażby, jaki miał Walter White w Breaking Bad. 

Zapewne każdy prezydent chciałby, aby każdy jego obywatel miał swój domek. Ale wysiłki Billa Clintona, a później Georga W. Busha, były szczególnie skupione na tym celu. 

Po Wielkim Kryzysie, w 1933 roku, uchwalono ustawę Glass-Steagall Act, która zabraniała łączenia bankowości inwestycyjnej z komercyjną. Nauczeni doświadczeniami z Wielkiego Kryzysu Amerykanie, chcieli w ten sposób chronić pieniądze klientów banków, a także stabilność całego systemu bankowego.

Później przez dziesięciolecia, bankierstwo było mocno średnim interesem. W Inside Job jeden z rozmówców opowiada, że w latach 70-tych jego znajomy, który był bankierem, musiał dorabiać sobie jako kontroler biletów w autobusie. A już w latach 80-tych ten sam znajomy zarabiał mnóstwo pieniędzy. Wiązało się to z rozwojem złożonych instrumentów finansowych, którymi handlowały banki. 

Więcej w podcaście


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bądź na bieżąco:

Słuchaj najnowszego odcinka:

This War of Mine okiem preppersa
This War of Mine okiem preppersa
Trenuj dyskomfort
4 filmy o woli przetrwania
Kryzys 2008
Powstanie warszawskie. Gość: Piotr Borowski (Historia wg. dzieci)