Gościnnie w podcaście Jestem Zielona

Zostałem zaproszony przez Agnieszkę Zdunek do udziału w odcinku podcastu Jestem Zielona. Podcast ten traktuje szeroko o ekologii, o stylu życia „Zero waste” etc. Egzotycznie? Niekoniecznie.

Odcinek podcastu Jestem Zielona JZ59 Kim jest preppers? z moim udziałem, można posłuchać tutaj.

Prepping a eko

Nie łącze preppingu z żadną konkretną ideologią czy światopoglądem. Nie zamierzam dociekać, czy jest on prawicowy czy lewicowym. Moim zdaniem to nie ma żadnego związku. A wiem, że pewne kontrowersje zaczynają się pojawiać, gdy wchodzimy na temat globalnego ocieplenia, które stało się już kwestią światopoglądową.

Jestem Zielona

Ja – mam nadzieję – wyraziłem się jasno: bardziej przekonują mnie argumenty osób, które uważają, że globalne ocieplenie jest realnym zagrożeniem, i że jest spowodowane przez działalność człowieka. Bardziej wierzę naukowcom, niż ludziom, którzy twierdzą, że naukowcy mówią to, za co im się zapłaci. Dlatego uważam, że w interesie każdego człowieka jest dbanie o środowisko naturalne, niezależnie od tego czy jest preppersem czy nie. Troska o środowisko nie jest kwestią światopoglądową, choć wielu ludzi zachowuje się tak, jakby było inaczej. Nasza planeta jest miejscem, na którym żyjemy. I jeśli będziemy ją traktować jak wielki śmietnik, prędzej czy później za to zapłacimy. Dlatego z wielką przyjemnością zgodziłem się na udział w tym podcaście.

Zobacz także: Kim są preppersi?

Prepping a zero waste

Czy preppers musi być zero waste? Ogólnie niełatwo być zero waste. Ja na pewno nie jestem zero waste, choć chciałbym ogólnie wytwarzać mniej śmieci.

Natomiast to, co na pewno wiem, to to, że preppers musi być oszczędny w każdym względzie. Rozumiem przez to m.in. umiejętność obchodzenia się z rzeczami tak, by nie trzeba było ich co chwilę wyrzucać i kupować nowych. Albo żeby umieć je naprawiać. Albo wybierać rozwiązania tańsze, bardziej ekonomiczne, a często także bardziej ekologiczne np. w codziennym życiu wielorazowy bidon zamiast butelkowanej wody.

Zobacz także: Jak zostać preppersem?

Photo by Stock Photography on Unsplash


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *