SHTF – co to znaczy?

Czytając jakiekolwiek materiały o preppingu i preppresach, często można się natknąć na tajemniczy skrót SHTF. Co on oznacza? Dlaczego pojawia się tak często? Spieszę z odpowiedziami.

SHTF
Photo by Randy Colas on Unsplash

SHTF czyli co?

SHTF to skrót od angielskiego Shit Hits The Fan, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Gówno trafia w wentylator”. Jest to uniwersalne sformułowanie używane do określenia ogółu sytuacji, które mogą się wydarzyć.

Skrót wszedł do języka preppingu, jako najlepszy zamiennik wszystkich zagrożeń, jakie mogą się pojawić. Nie musimy mówić „w razie trzęsienia ziemi, blackoutu, wojny, pandemii i powodzi”. Wystarczy „w razie SHTF” i od razu wszystko jasne. A przy okazji nie rodzi to niepotrzebnych dyskusji w rodzaju – a po co ci ponton? Mówienie o SHTF przenosi dyskusję na nieco wyższy poziom ogólności. Nie mówimy o przygotowaniu na konkretne zagrożenie, ale o przygotowanie ogólnie na różnego rodzaju zagrożenia, ale bez konieczności mówienia „różnego rodzaju zagrożenia”.

Czytaj także: Jak zostać preppersem?

SHTF a TEOTWAWKI

Jest jeszcze drugi skrót: TEOTWAWKI. Jego pełne rozwinięcie brzmi: the end of the world as we know it, czyli koniec świata, jaki znamy.

SHTF i TEOTWAWKI nie są synonimami. TEOTWAWKI to postapokalipsa w rodzaju Mad Max. Społeczeństwo upada, panuje całkowita anarchia i prawo silniejszego. TEOTWAWKI może być następstwem SHTF, ale nie każdy SHTF prowadzi do TEOTWAWKI. Dlatego preppersi przygotowują się do jednego i drugiego, traktując jednak SHTF jako temat o wyższym priorytecie.

Czytaj także: Kim są preppersi?

Przykłady SHTF

  • Bankructwo osobiste (utrata pracy, niespłacany kredyt, komornik, rozwód, bezdomność)
  • Klęski żywiołowe
  • Blackout
  • Kryzys gospodarczy
  • Atak terrorystyczny
  • Wojna konwencjonalna

Czytaj także: Zestaw EDC


3 Replies to “SHTF – co to znaczy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *