Survivalowe kanały na YouTube cz. 1

Zarówno na naszym polskim YT, jak i na zagranicznych, można znaleźć całe multum interesujących kanałów, na których podawana jest konkretna, często bardzo praktyczna wiedza. Postanowiłem zrobić krótki przegląd.

Chciałbym przy tym podkreślić, że „cz. 1” w tytule oznacza, że nie sposób tego wszystkiego zgłębić od razu. Będę zatem dodawał kolejne części „przeglądu” wzbogacone o nowe kanały, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. A co za tym idzie – kolejność wyliczania tych kanałów nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Odzwierciedla ona jedynie to, w którym momencie dotarłem do danego kanału, lub w który momencie mi się o nim przypomniało, w czasie tworzenia tego przeglądu.

Domowy survival

Myślę, że Krzysztofa Lisa nie trzeba nikomu przedstawiać. Ale jeśli trzeba, to ok. To jest facet, który kiedyś dużo pisał o ogrzewaniu domu, gazie drzewnym i takich tam rzeczach. W pewnym momencie uznał chyba, że warto poszerzyć spektrum swoich zainteresowań, i zaczął pisać i nagrywać ogólnie o preppingu, przygotowaniu domu na trudne czasy itp.

Blog i kanał Domowy Survival to bardzo bogate źródła informacji, szczególnie ukierunkowanych na prepping, często w bardzo zdroworozsądkowym wydaniu.

Postapokaliptycznie przez świat

Kanał Mordena to zupełnie inna para kaloszy, ale akurat jest na etapie jego studiowania. Prowadzący to postać wyciągnięta rodem z bagien Luizjany (w pozytywnym sensie). O ile Krzysztof Lis to człowiek miasta, Morden wyraźnie mieszka gdzieś poza miastem, na jakiejś wsi, gdzie ma garaż i kawałek pola, na który może testować łuki, wiatrówki oraz inną broń improwizowaną.

Na kanale znajduje się dużo bardzo fajnych rzeczy D.I.Y. np. ze dwa czy trzy filmy o robieniu łuków z rurek PCV czy nart. Ale także atlatl z łyżki do butów z IKEA. Niewątpliwie są to rzeczy, które warto zobaczyć.

Paweł Dudzińśki

Na ten kanał natrafiłem jakiś czas temu i zachwyciłem się. Paweł Dudziński to rzeźbiarz i performer, który od kilku lat mieszka w starej chacie z kawałkiem ziemi, gdzie organizuje rozmaitego rodzaju warsztaty i spotkania.

Kanał, który powstaje dość prostymi metodami, poświęcony jest przede wszystkim majsterkowaniu, rzeźbieniu, robieniu noży, pochew i drewnianych przedmiotów codziennego użytku, ale mamy też kulinaria. Pan Paweł (lub też Dziadek Paweł, jak sam o sobie mówi), jest obdarzony olbrzymim talentem oratorskim, a opowieści i dygresje potrafią wciągnąć bez reszty.

Sądzę, że ten kanał szczególnie przypadnie do gustu zwolennikom „starej szkoły” traperstwa. Dużo o siekierach i nożach skandynawskich.

Zobacz także: #8 Bushcraft. Gość: Paweł Dudziński


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bądź na bieżąco:

Słuchaj najnowszego odcinka:

This War of Mine okiem preppersa
This War of Mine okiem preppersa
Trenuj dyskomfort
4 filmy o woli przetrwania
Kryzys 2008
Powstanie warszawskie. Gość: Piotr Borowski (Historia wg. dzieci)