#31 This War of Mine okiem preppersa

Jak zapowiadałem tydzień temu, dziś przyjrzymy się grze komputerowej, polskiej grze This War of Mine, która została wciągnięta na listę lektur nieobowiązkowych, a która opowiada o przetrwaniu, a zatem leży gdzieś na obrzeżu moich, naszych zainteresowań…

Słuchaj także na:

Przydatne zasoby

Słuchaj poprzedniego odcinka

Jest to gra strategiczna, osadzona w realiach wojennych, a gracz przejmuje kontrolę nad grupą cywili ukrywających się w zdewastowanym budynku. Sytuacja ma miejsce w jakimś fikcyjnym kraju, ale jest mocno inspirowana klimatami bałkańskimi oraz oblężeniem Sarajewa. Znajdziemy tam pewne odniesienia, jak np. lokacja o nazwie Plac Snajperów – jest to bezpośrednie nawiązanie do alei snajperów, czyli ulicy Smoka z Bośni w Sarajewie, która w czasie oblężenia była jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w Sarajewie. Zgodnie z nazwą, ulicę tę upodobali sobie snajperzy, którzy bez skrupułów walili do cywili jak do kaczek.

Celem gry jest oczywiście przetrwanie, co sprowadza się do zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie i picie (tutaj wszystko w formie jedzenia), odpoczynek, leczenie ran oraz dbanie o kondycję psychiczną naszych podopiecznych. 

Wiele elementów gry jest losowych – początkowy skład, układ miasta, wydarzenia w lokacjach czy czas, po upłynięciu którego kończy się wojna. Tutaj mogę się mylić, bo mi się w ciągu tych kilku dni testowania nie udało ani razu ukończyć gry, ale gdzieś przeczytałem, że nieznany jest okres czasu, jaki mamy wytrwać. Zatem nie wystarczy skupić się na gromadzeniu jedzenia i liczyć, że wojna skończy się w ciągu tygodnia. Raczej należy nastawiać się na rozwiązania typu “jemy co drugi dzień” i rozbudowywać swoje schronienie o kolejne elementy, które będą ułatwiały życie. Przykładowo – ulepszona kuchenka potrzebuje mniej opału niż standardowa do gotowania posiłków. 

Aby zrealizować główny cel gry, czyli przeżycie, będziemy musieli odbywać nocne eskapady do innych lokacji, w celu przeszukiwania ich i zdobywania potrzebnych zasobów. W tym czasie część ekipy odpoczywa i pilnuje naszej bazy wypadowej, abyśmy nie zostali obrabowani. W czasie eskapad możemy natknąć się na innych ludzi. Niektórzy z nich będą nastawieni pokojowo, inni będą pasywno-agresywni i jeśli nie będziemy reagowali na ich ostrzeżenia zaatakują nas. Jeszcze inni od razu otworzą do nas ogień. Z uwagi na fakt, że gramy typowymi cywilami, nawet jeżeli uda nam się pozyskać broń, istnieją śladowe szanse, że z pomocą pistoletu położymy marudera z kałachem. Więc należałoby unikać wszelkich mundurów, bez względu czy są to bandyci czy żołnierze. W tej grze to właściwie to samo.

Całość w podcaście


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bądź na bieżąco:

Słuchaj najnowszego odcinka:

This War of Mine okiem preppersa
This War of Mine okiem preppersa
Trenuj dyskomfort
4 filmy o woli przetrwania
Kryzys 2008
Powstanie warszawskie. Gość: Piotr Borowski (Historia wg. dzieci)