#29 4 filmy o woli przetrwania

Dziś porozmawiamy sobie o filmach. Ale o jakichś tam filmach. Będa to filmy o przetrwaniu. W dodatku trzy z nich to historie autentyczne. Ten czwarty to jest co prawda fantastyka naukowa, ale jest to historia tak dobrze skonstruowana pod względem merytorycznym, że myślę, że śmiało można ją polecić w tym kontekście…

Słuchaj także na:

Przydatne zasoby

Posłuchaj także poprzedniego odcinka #28 Kryzys 2008

W ogóle przyjąłem taki klucz, że jeden film opowiada fikcyjną historię, jeden z filmów kończy się źle dla bohatera, w jednym bohater przeżywa, bo zostaje uratowany i w jednym, aby przeżyć, musi dokonać rzeczy naprawdę drastycznej. Wszystkie cztery łączy wspólny wątek: wola przeżycia. 

Aha… No będą spoilery. Nie da się tego uniknąć, bo właściwie to, jak zakończyła się dana historia, jest dla tego odcinka podcastu najistotniejsze. Ale też wydaje mi się, że nie będzie dla nikogo żadnym zaskoczeniem, że bohater filmu “Ocalony” zostaje na końcu ocalony. 

Pierwszym z filmów, o których chciałbym powiedzieć, to właśnie “Ocalony” z 2013 roku. Opowiada autentyczną historię, która miała miejsce w 2005 roku w Afganistanie. 

Film bazuje na książce, którą napisał główny bohater historii – Marcus Luttrell, żołnierz sił specjalnych US Navy Seals, czyli takiego amerykańskiego odpowiednika naszego Gromu. 

Ja tę historię poznałem właśnie dzięki książce, na którą natrafiłem jeszcze przed ekranizacją, dzięki książce innego Sealsa – Chrisa Kyle’a, legendarnego snajpera, który po zakończeniu kariery poświęcił się pomaganiu żołnierzom z PTSD i zginął, zastrzelony w czasie zajęć na strzelnicy przez jednego z nich. Chris Kyle wspomina w swojej książce ten okres, kiedy Marcus Luttrell był zaginiony i trwały poszukiwania. 

Marcus Luttrell (w filmie grany przez Marka Wahlberga), wraz z trzema innymi operatorami, został zrzucony na teren wroga w ramach operacji mającej na celu namierzenie i potwierdzenie obecności w wiosce ważnego talibskiego dowódcy. 

Ciąg dalszy w podcaście

Trailery wspomnianych filmów


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bądź na bieżąco:

Słuchaj najnowszego odcinka:

This War of Mine okiem preppersa
This War of Mine okiem preppersa
Trenuj dyskomfort
4 filmy o woli przetrwania
Kryzys 2008
Powstanie warszawskie. Gość: Piotr Borowski (Historia wg. dzieci)