Zestaw EDC

Obracając się w tematyce preppingu, nie sposób nie natrafić na zagadkowy termin „EDC”, często występujący w sąsiedztwie słowa „zestaw”. Czym jest zestaw EDC? Jak go skompletować? Jak nosić? Cierpliwości. Powiem wszystko.

zestaw EDC
Photo by Alexander Andrews on Unsplash

Zobacz także:

Czym jest zestaw EDC?

EDC to skrót od angielskiego Every Day Carry. W wolnej interpretacji chodzi o przedmioty codziennego użytku. W kontekście preppingu chodzi jednak o osobisty, podstawowy ekwipunek, bez którego nie ruszamy się z domu.

Dla większości śmiertelników jest to np. portfel, telefon i klucze. Dla preppersa także. Jednak preppers często wzbogaca swój zestaw o przedmioty, o których niezbędności jest przekonany. Najczęściej jest to nóż składany (lub scyzoryk) czy latarka. Więcej o kompletowaniu EDC napiszę kilka akapitów niżej.

Aha… i nie jest to to samo, co survival kit.

Po co jest zestaw EDC?

Jaki jest cel tworzenia zestawu EDC i „dźwigania go” wszędzie ze sobą? Czy nosimy go zawsze? Czy bierzemy go, gdy idziemy wynieść śmieci lub do piwnicy po ogórki?

Zacznę od tego, że EDC musi być łatwo „przenoszalny”. Dla mnie jest to po prostu jedna z kieszeni plecaka, w której zawsze mam nóż i latarkę oraz okazjonalnie inne przedmioty (choć muszę tu zaznaczyć, że dopiero myślę nad moim EDC). Jeżeli EDC jest „przenoszalny” tzn. znajduje się w jednym miejscu, pojemniku, który zawsze mamy przy sobie (np. plecak), to właściwie nie ma problemu – mamy go zawsze, gdy bierzemy ze sobą plecak.

Po co? Jest to pierwsza „warstwa” naszego planu preppersa. Jeżeli SHTF zastanie nas w centrum miasta, na rybach albo na grzybach – mamy kilka podstawowych, najpotrzebniejszych przedmiotów, które pozwolą nam zareagować lub dotrzeć do domu. Choć nie należy utożsamiać zestawu EDC z Get Home Bag.

Jak skompletować zestaw EDC?

Czy jest jeden przepis na to, co powinien zawierać nasz zestaw EDC? Nie. Napisałem, że przeważnie jest to nóż i latarka, ale powiedziałbym, że jest to zestaw wręcz przerysowany, lekko karykaturalny.

Zestaw EDC powinien odpowiadać naszym potrzebom, które często są bardzo indywidualne. Dla jednego lepszy będzie prosty, składany nożyk. Inny będzie wolał scyzoryk z kilkoma narzędziami, albo wręcz multitoola z kombinerkami, nożyczkami, pilnikiem i zestawem bitów.

Wśród innych, często wybieranych przedmiotów, znaleźć się może:

  • zegarek,
  • ładowarka do telefonu lub powerbank,
  • chusteczki nawilżane,
  • źródło ognia (zapałki, zapalniczka, krzesiwo),
  • apteczka lub mały zestaw potrzebnych leków.

Tak naprawdę im mniej rzeczy, tym mniej do „dźwigania”. Dlatego zestaw EDC powinien być jak najlepiej przemyślany i dostosowany do potrzeb. Czasem dwa przedmioty można zastąpić jednym. Czasem coś jest w ogóle zbędne, bo w naszym codziennym życiu nie występuje nawet ryzyko, że tego będziemy potrzebowali. Tworząc swój zestaw, warto się nad tym bardzo dobrze zastanowić.

Od lewej: latarka Olight, scyzoryk Victorinox, multitool Leatherman Charge, Sanrenmu 710, Spyderco Tenacious, Mora Robust, Cold Steel Master Hunter

Przykładowe elementy EDC

Noże i multitoole

Latarki

Inne


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *